Dağılmayan Lifler

Dağılmayan Lifli Yapı Testi

Bu testi evde birçok marka tampon ile deneyin; göreceksiniz ki birkaç dakika içinde tampon lif lif ayrılmaya başlayacaktır. Bunun sebebi sıradan tamponların yapay ipek ve ilaçlanmış pamuk karışımından yapılıyor olmasıdır. Yapay ipek lifleri kısa ve diktir, birbirinden kolayca ayrılabilir ve kullanım esnasında vajina içinde dağılabilir.

Vajina içinde dağılan lifler ile ilgili hijyen konusunu bir kenara bırakın, bu dokularda vajinal enfeksiyona yol açabilecek bakterilerin üremesinin mümkün olması çok daha önemlidir. Ayrıca yapay ipek ile üretilen tamponlar toksik şok sendromuna yol açabilir.

%100 pamuk kordon içeren Natracare tamponlar, içeriğinde sıvıyı hapseden dalgalı lif yapı barındırdığı için bu tarz lif dağılmasının görülmesi mümkün değildir.

Natracare 1990 yılında tampon kullanıcıları ve hemşireler tarafından dile getirilen lif dağılması sorununu çözdü ve lider oldu. Smear testi yapan hemşireler, temiz bir test yapmadan önce rahim boynunda (serviks) kalan parçalanmış tampon liflerini temizlemek zorunda kaldıklarını bildirdiler.

Lif parçalanması sorununu ilk başta inkar eden üreticiler bu sorunu önlemek için bu sefer de tamponun etrafını sentetik bir materyal ile kapladılar. Bu materyal seçimi polipropilen adında bir plastikti, ısıtılıp eritiliyor ve tamponun etrafını sarıyordu. Bu yöntem lif parçalanmasını azalttı fakat yok etmedi. Buna üstlük polipropilen ham petrolden üretilen bir maddedir ve geri dönüşümü olmaz, yani sonunda çevreye zarar verir.