Pencerene Konan Kuşların Sana İhtiyacı Var!

Sıcak havalarda kuşları unutmayın!

Havalar ısındığında etrafımızdaki yaban hayatı unutmak kolay olabilir. Yaban hayatı kış aylarında olduğu gibi yaz aylarında da canlı tutmak gerekir. Yazın veya kışın fark etmez, dışarıya baktığımızda her türlü canlıyı görsek çok güzel olmaz mıydı?

Kuşların dikkatini çekin!

Kuşların dikkatini çekmek kolay çünkü onların da aynı bizim gibi üç temel şeye ihtiyaçları var. Bir şeyler yemek, rahat bir ev, kendilerini güvende hissedecekleri bir yer! Bahçende kuşlar için bir yer ayırabilirsin. Kendilerini güvende hisseden hayvanlar buraya yerleşecekler ve bahçeni bir yuva olarak benimseyeceklerdir. Kuşları etkilemek oldukça basit ama kuşlar beslenirken diğer hayvanlara karşı dikkatli olman gerekir. Özellikle kuşlar beslenirken çok savunmasız oldukları için kedilere karşı daha dikkatsiz olurlar. Yiyecekleri sadece kuşların ulaşabileceği kadar yükseğe koyabilirsin. Kuşlar için yiyecekleri ağaçlara asmak da iyi bir çözümdür. Kuşlar için yüksek bir kuş masası yapabilirsin ya da dikenli bir ağaca asabilirsin. Sincaplarla birlikte yemeği paylaşmalarında bir sorun yok.

Kuşların hepsi aynı şeyleri yemediği için çok çeşitli yiyecekler koyabilirsin!

  • Tohum krakerleri, yer fıstığı ve peynir gibi yağlı yiyecekler (Çok tuzlu olduğu için fazla peynir koyma) iyi gider.
  • Ekmek gibi karbonhidratlı yiyecekler birçok kuşu etkileyecektir.
  • Evcil hayvan dükkanlarından yabani kuş tohum karışımlarının yanı sıra dallara asabileceğin ayçiçeği çekirdeği ve darı çubukları satın alabilirsin.
  • Bir kuş masası paha biçilmezdir. Her gün yemek artıklarını koyabilirsin.
  • Bayat ekmeği küçük parçalara böl ve kuş masasına serpiştir.
  • Unutmaman gereken en önemli şey kuşlara asla tuzlu kuruyemiş verme. Çünkü, susuzluk onları çok kötü etkileyebilir.
  • Kuşlar için su kapları koymak da çok iyi bir fikir. Bazen yıkanabilirler bazen de su içebilirler.

Son olarak, bir kere kuşları beslemeye başladıysan, sakın birden bunu bırakma, özellikle yazın çok sıcak havalarda aniden beslemeyi kesmemelisin. Sana güvenen kuşlar her gün oraya gelmeye devam edeceklerdir. Eğer beslemeyi kesersen açlıktan veya susuzluktan ölebilirler. Sümüklü böcek ve salyangoz gibi hayvanların, en az büyük hayvanlar kadar önemli olduğunu hatırla. Bahçene koyduğun böcek zehirleme ilaçları küçük hayvanları da büyük hayvanları da aynı derecede kötü etkiliyor.

Bahçendeki yaban hayatı önemseyerek sadece hayvanları desteklemekle kalmıyor, aynı zamanda bahçendeki yaşamı da canlı tutuyorsun.