Organik Pedler Daha Sağlıklı

Ped kullanırken bu önerilere dikkat! Adet (regl) döneminde ped kullanımında hijyene dikkat edilmemesinin, genital bölge sağlık sorunlarına yol açacağını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Gökçen Erdoğan, ped kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Adet döneminde kullanılan pedler kısa sürede değiştirilip kağıdına sarılarak atılmalıdır. Tabii ki kanama miktarı kadından kadına değişmekle birlikte genel olarak 3-4 saatte bir değiştirilmesi uygundur. Çok sıcak havalarda, kanaması çok olanlarda, alerjik bünyeli olanlarda bu süre 1-2 saate düşebilir. Ped taşınırken mutlaka kağıdına sarılı bir şekilde taşınıp kullanılacağı zaman açılması hijyen açısından daha uygundur. Hem vücuda hem de kanama miktarına bağlı olarak pedlerin büyüklüğü ve uzunluğu ayarlanmalı, sorun yaratan pedler değiştirilmelidir.

Pedler alerjiye yol açar mı?

Cinsel organlar bir kadının temizlik açısından en hassas ve en önemli bölgelerinden biridir. Bu yüzden her dönemde dikkat edilmesi gereken durumlar söz konusudur. Özellikle adet döneminde kullanılan pedler o bölgenin hem havasız kalmasına hem de mikropların o bölgeye kolay yerleşmesine neden olur. Pedlerde kullanılan maddeler, genital bölgenin çok hassas bir yapıya sahip olması ve o bölgedeki derinin ince olması nedeniyle hemen tepkimeye neden olur. Özellikle hassas bünyeli insanlarda kızarıklık, kaşıntı, pul pul dökülme gibi alerjik durumlara sebep olabilir. Bu durum herkeste olmayabileceği gibi her pedde de olmayabilir.

Pedlerin kimyasallarla beyazlatılıyor oluşu kadın sağlığı açısından tehlikeli midir?


Bilindiği üzere özellikle tuvalet kağıtlarında beyazlatılma işlemi sırasında ucuz olduğu için klor kullanılıyor. Fakat bu işlem sırasında ortaya çıkan dioksin denilen zehirli bir maddenin varlığı kesin olarak tespit edilmiştir ki bu uygulama ve madde kadın pedleri için de kullanılmaktadır. Sağlık için kullandığımız pedlerin sağlıksız ortamlarda üretimi ileride sorunlar doğurabilir. Bu yüzden biraz daha pahalı olan yöntemlerle beyazlatılan organik pedler artık tercih edilme nedenidir. Kaliteli ve organik pedleri önerebilirim.

Organik ped kullanımı yaygınlaşmalı mı?

Biraz önce de bahsettiğimiz üzere organik pedler tercih edilebilir. Hepimizin bildiği gibi pamuk hem zor yetişmesi hem de çok hassas bir madde olması nedeniyle üretiminde maksimum incelik gerektirir ve yetiştirilirken destek amaçlı çeşitli kimyasal maddeler özellikle tarım ilaçları kullanılır. Bu da sonraki aşamalarda pamuklu üretilen pedlerin kullanımında bize sorunlar yaratır. Organik pedlerde hem bu kimyasalların kullanılmaması yani organik tarım koşullarının kullanılması hem de beyazlatırken oksijen ile beyazlatılmış olması tercih nedenidir. Bir diğer neden ise sentetik olmayıp o bölgenin hava almasını kolaylaştırması ve mikropların oraya yerleşmesine daha az sebep olmasıdır.

Haberin tamamı için: http://www.hurriyetaile.com/sizin-icin/saglik/organik-pedler-daha-saglikli_12731.html?utm_source=copy-paste&utm_medium=copy-paste&utm_campaign=copy-paste-with-url