Organik Pamuk Hakkında 5 Muhteşem Gerçek

“Küresel ısınmanın etkilerini görmeye başladık bile…”

“50 yıl içinde dünyanın su rezervleri azalacakmış…”

“Dünyamız ekolojik bir felaketler karşı karşıyaymış!”

Bu cümleleri belki de hayatımızın her günü, birçok yerde duyuyoruz. Duyuyoruz, duymasına ama bir şeyler yapıyor muyuz? Organik ve doğal kıyafetler, yiyecekler, pedler kullanıyor muyuz? Lokal marketleri destekliyor muyuz? Dünyayı ben mi kurtaracağım deme bence. Yapacağın çok küçük değişikliklerin; insanlara, hayvanlara ve doğaya çok büyük etkileri var! Sadece organik pamuk kullanarak bile dünyada birçok şeyi değiştirebilirsin. Çünkü, pamuk kimyasala en çok maruz kalan ürünlerin başında geliyor. Firmalar böcek ilaçlarıyla pamukları ilaçlıyorlar ve bu zehirli madde suya, yediklerimize karışıyor! Organik tarımı tercih ederek dünyada sayamayacağın kadar çok olumlu etki bırakabilirsin.

  • Sadece organik tarımı seçerek böcek ilaçlarının kullanımından kaçabilirsin. Böylece, havanın daha temiz olmasına, sağlıklı ve verimli topraklar sayesinde karbondioksitin de atmosferden uzaklaşmasına destek olursun.

  • Organik tarım, pamuk çiftçilerine / işçilerine kimyasalların zarar vermesini önler ve yakınında bulunan toplulukları da korur. Yani, sen de insan sağlığını zararlı kimyasallardan korumuş olursun.

  • Hava ve su yolları temiz tutulduğu için kuşları, arıları zehirli kimyasallardan korursun. Böylece büyük, küçük, tüm canlıları gözetmiş olursun.

  • Giysilerinde ve kişisel bakım ürünlerinde zehirli böcek ilacı kalıntıları olmaz; çünkü organik pamuk, cildini ve vücudunu zararlı kimyasallardan uzak tutar.

Kısaca sadece sertifikalı, organik pamuk kullanarak dünyaya çok güzel etkiler bırakabilirsin!