Günlük Ped Nasıl Kullanılmalı?

Günlük pedler kadınların adet günleri dışındaki akıntıları engelleyebilmek ve günlük yaşantıya kolayca devam edebilmek için kullandıkları ürünler arasında yer alıyorlar. Ancak bu ürünlerin her zaman mutlaka kullanılmaları gerektiğine dair geniş bir yanlış algı da mevcut. Günlük ped nasıl kullanılmalı sorusuna cevap vererek sizleri bu konuda biraz daha bilgilendirmeye çalışacağız.

Vajinal Akıntı Nedir?

Kadınlarda bulunan vajina, hem cinsel ilişki sırasında spermlerin rahme iletilmesi ve ilişkiden keyif alınması için önemli bir organdır, hem de yumurtlama dönemlerinin sonunda rahim içindeki dokunun ve yumurtanın atılması için kullanılır. Yani aslında iki yönlü bir sıvı transferine imkan tanıyan bu organ, haliyle sürekli olarak dış koşulların da etkisi altında kalmaktadır ve bu durum bazen can sıkıcı sonuçlara da yol açabilir.

Doğası gereği devamlı olarak kendine has bir neme ve sıvıya sahip olan vajina, bu sıvı sayesinde kendini dışarıdan gelebilecek bakteri ve enfeksiyonlara karşı aktif olarak korur. Dolayısıyla gün içerisinde aşağı yönlü bir şekilde akan bu vajina sıvısı, akıntının fazla olması halinde kadınları rahatsız etmeye başlar.

Bu akıntı fazlalığı bazen bir rahatsızlığın işareti olabildiği gibi, bazen de yumurtlama döneminde hormonal dengelerden dolayı biraz daha fazla olabilir. Sıvının iç çamaşırlarına bulaşması ve oradan da kıyafetlere geçmesi, hem bölgenin aşırı nemli olmasına neden olarak bakterilere davetiye çıkarabiliyor, hem de günlük yaşamda rahatsızlıklar oluşturuyor. İşte günlük pedler de tam olarak burada devreye giriyor diyebiliriz.

Günlük Ped Nedir?

Adet döneminde kullanılan pedlerin aksine, günlük pedler daha hafif, ince ve bükülebilir birer tasarıma sahipler ve genellikle sıvı emme kapasiteleri de normal adet dönemi pedlerinden biraz daha düşük. Dolayısıyla günlük hayatınızda onları kullanırken biraz daha kolay bir şekilde hareket etmeniz, varlıklarını unutmanızı sağlayabiliyor. Ancak günlük ped olduğu için bütün gün idare edeceğini düşünen kadınların olması sebebiyle biraz daha detaylı bilgi sunmamız gerek.

Günlük pedler her ne kadar adet dönemi öncesi ve sonrasındaki akıntıları başarılı bir şekilde durdursalar da, bütün gün boyunca vajinanın altında durmaları bölgenin dengesini bozuyor ve enfeksiyonlara davetiye çıkarıyor. Doğum sonrasında da bir kaç hafta boyunca doğum sonrası akıntıları durdurmak için kullanılan günlük pedler, maalesef sandığınız kadar sağlıklı ürünler de değiller.

Günlük Ped Nasıl Kullanılmalı?

Yukarıda bahsettiğimiz sorunların önüne geçebilmek için günlük pedinizi her gün bir kaç defa değiştirmeli ve böylece vajinal akıntılardan kaynaklanan nemi ve bakterileri o bölgeden çıkarmalısınız. Her ne kadar uzmanlar bu pedlerin kullanımı yerine gün içerisinde iç çamaşırı değişimini önerseler de, yanınızda devamlı olarak iç çamaşırı taşımak ve bilhassa pantolon gibi kıyafetlerle birlikte bu çamaşırları her yerde değiştirmek biraz zor.

Gün içerisinde iç çamaşırını değiştirme imkanı yakalamakta zorlanan kadınlar ise elbette günlük ped kullanımına devam etmeliler. Lakin akıntılarınızın olmadığı günlerde bu pedleri kullanmamanız, kullandığınızda da düzenli olarak değiştirmeniz, vajina sağlığı açısından size gereken olanakları sunacaktır.

Günlük Ped Nasıl Seçilir?

Günlük pedinizi seçerken mümkün mertebe içerisinde organik koton olanları kullanmalı, naylon ve sentetik kumaşlara sahip olan pedlerden uzak durmalısınız. Zira doğal olmayan malzemelerle hazırlanmış olan pedler, vajina bölgesindeki asit baz dengesini de bozabiliyor, bu nedenle kısırlığa kadar varan rahatsızlıkların müsebbibi olabiliyorlar.

Uzmanlar, günlük ped yerine tampon kullanmak gibi uygulamaları ise önermiyorlar çünkü vajinanın çıkışını kapatan tamponlar, özel günlerde ve tatillerde kullanışlı olsalar da, vajinal akıntılarda sürekli olarak kullanılmamalılar. Bu ürünlerin adet dönemi için uygun olduğunu unutmayın.

Yazının tamamı için; https://www.bulenttiras.com/gunluk-ped-nasil-kullanilmali