Loşi (Doğum Sonrası Kanama)

Doğumdan hemen sonra vücudunuz, rahmi çevreleyen katmanı atar. Bu atılıma Loşi denir. Genellikle parlak kırmızı ve koyudur. Bazen fışkırır şekilde, bazense regl kanamasına benzer şekilde gelir ve pıhtı içerebilir. İlk 6 ile 12 saat içinde dinlenmeniz durumunda kanama azalır. Fakat, ayağa kalkar ve gezinirseniz bir anda kan kaybı yaşayabilirsiniz. Bunun sebebi kanın vücut içerisinde toplanması ve pozisyon değiştirdiğinizde vücuttan çıkmaya çalışmasıdır.

Doğumdan sonra 6 hafta olabileceği gibi 2 ya da 3 hafta kadar kanama yaşayabilirsiniz. İlk birkaç günden sonra kanama azalacaktır. Kanama parlak kırmızıdan pembeye dönecek daha sıvı bir kıvam alacaktır, ilk 2. ve 3. haftadan sonra da kahverengiye dönecektir.

Bebeğin doğumundan sonra hijyen ve konfor gerçekten çok önemlidir. Bebeğinizin bezini değiştirmeden önce ve değiştirdikten sonra ellerinizi yıkamayı unutmayınız. Enfeksiyonu önlemek ve temiz kalmak adına pedinizi sıklıkla değiştirmelisiniz. Başlangıçta 1-2 saatte bir, birkaç gün sonra her 3-4 saatte bir pedinizi değiştirmelisiniz.

Doğumdan hemen sonra özellikle doğum sonrası pedi almanız çok önemlidir. Doğum sonrası pedleri sıradan pedlere göre çok daha uzun, yumuşak ve emicidir. 12’li pedlerden en az 2 ya da 3 paket bulundurunuz. Pedinizi daha rahat kullanmak için yüksek belli, pamuklu iç çamaşırı giyiniz. Bu tarz bir iç çamaşırı giymek özellikle de yaranız ya da dikişiniz varsa çok daha konforlu olacaktır.

Emzirdikten sonra kanamanın çoğaldığını göreceksiniz, bunun sebebi emme eyleminin rahmi daraltması ve rahmin dış tabakasını dışarıya atmaya çalışmasıdır. Ayrıca iyi dinlenmediğinizde de kanamada artışı gözlenebilir.

Ebeler, kadınlara doğum sonrası için özel olarak tasarlanmış pedleri kullanmalarını tavsiye ediyor. Natracare doğum sonrası pedleri ekstra yumuşak, uzun ve emicidir. Plastikten, parfümden ve klordan arındırılmıştır. Doğal ve geri dönüştürülebilir materyallerden üretilmiştir.

Diğer bir tavsiyemiz ise suyunuzun her an gelmesi ihtimaline karşı, doğum yaklaştığı zamanlarda yanınızda ped bulundurmanız olacaktır.